2017 Travel Challenge MET!

It has been a long time coming, but I have finally finished logging all of our expenses from our trip to Spain last January! It is quite an undertaking to track every single dollar you spend for 55 days!! You know, we don’t make a lot of money. And you know I am a travel addict! I think it is fair to say that I have pulled Mitch into my addiction. He’s not complaining either! We find ourselves wanting to travel for longer and longer periods of time. Two weeks a year just won’t cut it anymore. So with our limited funds, we have had to become rather creative to feed our addiction!

For several years, we have been avid followers of Nomadic Matt. Matt Kepnes is a prolific traveler and blogger! He has been on the road since 2006 and visited over 80 countries. In 2013, he wrote “How to Travel the World on $50 a Day”. Not only has this book become a NY Times best seller, it was also my inspiration! I was already aware of many of the travel hacks he shares, but I did pick up plenty of useful information. My competitive nature drove me to go one step farther – do it for less than $40 a day! Matt figures $50-60/day in Western Europe and about $35/day in Eastern Europe.

Our combined expenses for our trip were $3737.11. Do the math and you will see that we managed to explore Spain, Italy, Croatia and Montenegro for an average of $33.97/person per day each for 55 days!!

I know it still sounds like a ton of money. But, consider this! According to Value Penguin, the average cost of a 4 night domestic trip in the US in 2013 was $581 or $144/day. The average cost for a 12 night international trip (also in 2013) was $3251 or $271/day. Adjust these prices slightly to account for inflation.

A low-end 4 night Disney vacation in 2017 averages $3564 for a family of four (2 adults and 2 children under the age of 10)! This price includes airfare and accommodation at an off-site hotel. The average price for the same trip with on-site accommodation is $6,360! Staggering! One day admission to Disney is $124!

It costs how much Mickey?

Hell, if I take into account my mortgage payment, transportation costs, etc. for staying home, I am not sure it would be less than $34/day……hmmm….more numbers to crunch. My brain is getting tired!

These figures include three roundtrip airline tickets – transatlantic flights from NYC to Malaga, Spain; then roundtrip from Malaga to Milan, Italy; and finally roundtrip from Milan to Podgorica, Montenegro.

Also included are ground transportation costs – buses, trains, rental cars in two countries, gas and tolls. We had a rental car in Spain for 39 days! We had a rental car for our one week journey through Montenegro, Croatia and a wee bit of Bosnia-Herzegovina. We did have some help on the car rental prices as we did some ride-sharing with friends and family who came to visit!

How did we manage so cheaply? Well, house sitting saved us a bundle! We flew Norwegian Air from NYC to Malaga. If you don’t know of it, Norwegian is a budget airline. Our ticket price did not include seat selection, checked bags or meals. But we still ended up sitting together. We never check bags anyway. And we packed a few snacks! Our original ticket price was under $400….then we used credit card points to lower the cost – Mitch’s ticket cost $111 and mine was $60!! Earlier in the year, we each took out a travel reward credit card from Bank of America. We were given a bonus of 20,000 points if we charged $1000 in the first three months! So we started putting all kinds of purchases on there that we would normally use our debit card or cash to pay for — gas, groceries, some bills. Then we put the cash aside to make the credit card bill! 20,000 points = $200 each! We also earned 1.5 points for each dollar charged. So that initial $1,000 netted us an additional 1,500 points. Travel hacking!!  Gotta love it!

Cave AirBnB in Granada, Spain

When house sitting is not an option, we almost exclusively use AirBnb to rent entire apartments! We try to never spend more than $40/night and we have had some amazing places! Having an apartment means we can cook in which saves money on food costs. We do eat out a few times a month; but even at home, we prefer to cook. With so many amazing markets at our disposable when traveling, it is a real pleasure to cook! Those times when we don’t have a kitchen to use, I always wander through the markets wishing I could buy up some of the gorgeous vegetables and go at it! Eating out in Spain is cheaper than in the US! A really good glass of wine costs 2€. A small draft beer is 1-1,50€. Often you will get a free tapa (small snack) with each drink order!

Market in Malaga

 

So many types of olives!

Later in 2017, we spent a week in Guanajuato, Mexico! Eventually I will compile those figures as well! We are now back in Spain for two months and then off to Morocco! Again, I am tracking the pennies!

So, for now, keep on traveling and we will all keep on dreaming about traveling! It can be done on a budget!!! More tips to follow in upcoming posts! XOXOXO!

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *